Ismét beköszönt a 150 dolláros olajár korszaka? A Nemzetközi Energia Ügynökség legfrissebb számításai szerint amennyiben nem fokozzák olya mértékben az észak-afrikai és közel-keleti országokban a beruházásokat, ami a feltörekvő országokból érkező keresletet kielégítheti a jövőben, nagyon is valós lehet a hordónkénti 150 dollár. Hogy ez ne következzen be, 2015-ig évente legalább a szükséges 100 millió dolláros befektetés kétharmadát be kell fektetni a régióban.
Az IEA várakozásai szerint az olaj iránti kereslet 2035-ig több mint 30 százalékkal emelkedik, 90 százalékban a nem OECD országoknak köszönhetően. Kína például 2035-re 70 százalékkal több olajat fogyaszthat, mint az USA, noha egy főre vetítve még akkor is az Egyesült Államok lesz a nagyobb fogyasztó. Az IEA előrejelzése szerint a 2010-es 87 millió hordós napi fogyasztás 2035-re 99 millió hordóra nőhet, kizárólag a feltörekvő piaci szállítmányozási és közlekedési kereslet növekedése miatt. A témáról bővebben itt olvashat.
A nap energetikai hírei a tovább után!
A Nemzetközi Energia Ügynökség kutatói szerint várhatóan annyi szén- és földgázerőmű, energiafaló üzem és nem kellően hőszigetelt épület épül a következő öt év alatt, hogy szinte lehetetlenné válik a biztonságos szint alatt tartani az üvegházhatású gázok kibocsátását. A kutatók szerint a 2017-re kiépülő infrastruktúra miatt már annyi szén-dioxid kerül a levegőbe, mint amennyit egyáltalán ki lenne szabad bocsátani a még biztonságosnak tartott, 450 ppm-es szint betartása mellett. Ez a pedig azt jelenti, hogy azután kizárólag csak nulla szén-dioxid-kibocsátású erőműveket, üzemeket és egyéb infrastrukturális beruházásokat lehetne megvalósítani. További részleteket itt talál.
A becslések szerint akár 10 százalékos azonnali energiamegtakarítás is elérhető egy átlagos magyar vállalatnál kiugró erőforrás-ráfordítás nélkül. Nemzetgazdasági szinten a vállalati energiahatékonyság évente mintegy 40 PJ megtakarítást hozhat – ez a teljes hazai energiafelhasználás 4 százaléka. Még több információ ezen a linken.
Nagymértékben, de a piaci várakozásoknak megfelelően csökkent a német E.On nettó nyeresége az év első kilenc hónapjában. Az ok az atomenergia-üzletág gyors leépítése. A nettó nyereség az egy évvel korábbi 3,52 milliárd euróról 864 millió euróra csökkent a január-szeptemberi időszakban. Az E.On árbevétele 77,51 milliárd euró volt, ami 21 százalékkal több az előző év hasonló időszaki 63,94 milliárd eurónál. A témáról bővebben itt olvashat.
Az oroszok már Németországban vannak: az Európába irányuló orosz földgázszállítások növekedését vetíti előre ugyanis az Északi-áramlat csőhálózat-projekt első vezetékének tegnap Észak-kelet-Németországban történt ünnepélyes üzembe helyezése. További információk itt találhatók.
Felülvizsgálati kérelemmel fordul az Emfesz a Legfelsőbb Bírósághoz a Fővárosi Ítélőtáblának a tulajdonosváltással kapcsolatban hozott elmarasztaló ítélete miatt. A részletek itt olvashatók.
Amennyiben tetszett a bejegyzés, kövessen minket a Facebookon is!
Utolsó kommentek