Az Országos Atomenergia-hivatal jelentése szerint a paksi atomerőmű 3. blokkja engedélyt kapott a további üzemelésre, így a harminc évvel ezelőtt épült reaktor további 20 éven keresztül termelhet áramot Magyarországon. Hazánk ellátásbiztonsága szempontjából nagy érvágás lett volna, ha kikerül az energiatermelési portfólióból egy ilyen kapacitás. Az atomenergia általában biztos pont a nemzetek energiatermelésében, azonban a szél-és a napenergia mind hatékonyság, mind költségek tekintetében éveken belül megelőzheti a nukleáris energiatermelést.
A MVM Paksi Atomerőmű Zrt. 3. blokkjának üzemidejét további húsz évvel hosszabbították meg, miután az Országos Atomenergia-hivatal engedélyezte a működési idő meghosszabbításáról szóló kérelmet.
Magát a reaktort 15 hónapos időközönként vizsgálják meg, ekkor zajlik a karbantartás és az üzemanyag-átrakás. Korábban 12 hónaponként tették, azonban amellett, hogy az üzembiztonság így sem nem szenved hiányt, a környezeti terhelés csökken, az megtermelt energia mennyisége azonban növekszik. A létesítmény 2000 megawatt teljesítményével 2015-ben 15836 megawattórát termelt, ami a hazai összes energiatermelés 52,7 százaléka.
Az időjárásfüggő energiatermelés egységárban utolérheti a nukleáris termelést
Az elmúlt 25 évben negyedével csökkent a nukleáris reaktorok száma a kontinensen. A külföldi szakemberek az iparágbeli technológiai továbblépés egyre nagyobb problémákat okoz.
Franciaország májusban jelentette be, hogy bezárja az 1977 óta működő, legrégebbi atomerőművét, annak ellenére, hogy annak működési idejét korábban 10 évvel meghosszabbították. A francia Állami Számvevőszék szakértőinek elemzése szerint az atomenergia ára 49,5 euró/MWh egységáron számítható, ám Franciaország egyik vezető napilapja, a La Figaro szerint a 2011-es fukusimai atomkatasztrófa miatt szigorított biztonsági intézkedéseket vezettek be; ami 10 százalékos árnövekedéssel járt, így 54 euró/MWh-ra (16200 Ft 300Ft/Euró árfolymon) rúg a termelési költség.
Ehhez viszonyítva az abszolút környezetkímélő szárazföldi szélenergia termelési költségei körülbelül 58 euró/MWh-ra becsülhetők (17400 Ft 300Ft/Euró árfolymon), az offshore szélerőművek árai ehhez mérten kicsit drágábban, 75 euró/MWh körül alakulnak. A megújulóenergetika létesítési költségei emellett folyamatosan csökkennek, ami még megtérülőbbé teszi a szélalapú energiatermelést, valamint a szélerőműparkok üzemeltetői következetes intézkedések végrehajtásával akár felére csökkenthetik a működési költségeket.
Lassan ellepik a világot a szélturbinák, kivéve Magyarországot
Európában egyre több atomerőművet állítanak le
1989 óta nem épült új atomerőmű az Európai Unióban, Franciaország, amely korábban atomenergetikai nagyhatalomnak számított, fokozatosan építi le atomerőműveit, csökkentve ezzel nukleáris függőségét.
Az Európai Unió tagállamai közül 14-ben összesen 129 nukleáris reaktor működik. Összteljesítményük eléri a 120 GW-ot. A szektor technológiai fejlettségével kapcsolatban felvet néhány kérdést az a tény, hogy a régió nukleáris reaktorainak átlagéletkora eléri a 30 évet, ami azt jelenti, hogy zömüket 40 éve tervezték. A csernobili tragédia 30 éves-, valamint a fukusimai baleset 5 éves évfordulója ezeket a technológiai korszerűtlenségből felmerülő kérdéseket tovább feszegeti.
Utolsó kommentek