Mert a költség nem vész el, csak áttranszformálódik!
A novemberi rezsivágás további 3,4 százalék emelést hozott a cégeknek az év elején már 4,7 százalékkal megnövekedett számlákon. Emlékeznek még arra a márciusi bejegyzésünkre, amiben azt tűztük célul magunk elé, hogy megfejtjük, mennyivel növekednek a céges áramszámlák a lakossági rezsicsökkentés folyományaként? Akkor sikerült találnunk egy viszonylag nagyobb áramfogyasztással bíró vállalkozást, amelynek egyik vezetője hajlandó volt rendelkezésünkre bocsátani egy számlát és megosztotta velünk elképzeléseit is a témával kapcsolatban. Tibor ismét jelentkezett.
„Elkeserítő módon, azt gondolom, már-már nem is hírértékű, hogy a „második hullám” sincs ingyen” – kezdi levelét Tibor, aki egy évi 2000 megawattórányi villamos energiát termeléséhez felhasználó csomagolóanyagokat gyártó vállalat operatív vezetője. Levelében ő is megerősíti azt az előzetes elméleti megállapításunkat, miszerint a költség nem vész el, csak átalakul: „Ami a mocskos anyagiakat illeti, 0,62Ft/kWh-val emelkedtek a díjak, amely a 2014-re szerződött egységár viszonylatában kb 3,4%. Ha feltételezzük, hogy a nem lakossági szektor fogyasztása kb. háromszor akkora, mint a lakosságé, a 10% úgy nagyjából ebben a körben is megvan.”
Márpedig ha ezt az újabb 3,4 százalékos emelést hozzászámoljuk az év eleji 4,7 százalékhoz azt kapjuk, hogy az ipari fogyasztók az idén különböző tételek révén mintegy 8,25 százalékos áremelkedést voltak kénytelenek benyelni a lakossági rezsicsökkentés miatt.
Mi, mennyivel?
Kezdjük rögtön a januári változásokkal. Az akkori díjemelkedést két tényező együttesen okozta: egyrészt a kötelező átvétel alá eső árammennyiséget akkortól már csak a cégek fizetik, másrészt jelentősen emelkedtek a rendszerhasználati díjak is. A KÁT-költségek cégekre történő áthárítása becslések szerint kilowattóránként 80 fillér és 1 forint körüli összeggel növelte az egységárat. A rendszerhasználati díjak – Tibor vállalatának paramétereit érintő – akkori változását ebből a táblázatból lehet kiolvasni.
És erre az árnövekedésre tett rá még egy lapáttal a most novemberi lakossági rezsicsökkentés. November 1-től ismét két külön elem növelte a céges számlákat: egyrészt a külön fizetendő pénzeszközöket (szénfillér, C tarifa kedvezmény, kapcsolt termelésszerkezet-átalakítás támogatása – részletesen ezekről itt olvashatnak) teljes egészében a céges fogyasztókra hárították át, másrészt ismét hozzányúltak a szabályozók a rendszerhasználati díjakhoz. A követhetőség kedvéért a Tiborékat érintő változásokat ismét ábrába rendeztük.
A portfolio.hu korábbi számításai szerint a mostani módosítás eredményeként éves szinten egyébként nem csökken a kérdéses külön fizetendő pénzeszközökből származó bevétel (kb. 53 milliárd forint), az átcsoportosítás értéke azonban megközelíti a 16 milliárd forintot, vagyis ennyivel fizetnek kevesebbet a lakossági fogyasztók, illetve ennyivel növekednek a vállalati fogyasztók áramfogyasztással kapcsolatos terhei a pénzeszközök fizeti kötelezettségének átcsoportosításának következtében.
A KKV-szektor versenyképessége pedig tovább csökken. Ebből pedig nem lesz gazdasági felemelkedés, éllovas gazdasági teljesítmény.
Habár elég erőteljes a bűvészkedés a költségelemekkel és a számokkal, egy érdekes dolgot azért ki lehet olvasni az adatokból – úgy tűnik, hogy a kormányzat rájött, hogy nem elég csak a rezsicsökkentési matek alapján meghatározni a rendszerhasználati díjakat. Erre utal legalábbis az, hogy az átviteli hálózathoz kapcsolódó díjakat emelték a januári állapothoz képest. Ez akár jó jel is lehetne, ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy a MAVIR egy állami tulajdonú vállalat, tehát a veszteségek minimalizálása nem feltétlenül csak a szakmai érvek alapján történt. Az is igaz ugyanakkor, hogy számtalan korábban indokolt költségelem kikerült az átviteli rendszer üzemeltetéseinek elismert költségei közül. Hasonló – talán már-már energetikai szempontból felelősségteljesnek nevezhető lépés, hogy a lakossági számlákból kiemelt bevételkiesés nem tűnik el a rendszerből, csak átvándorol az ipari fogyasztók költségei közé. Igaz, ettől azok nem lesznek boldogabbak.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon! |
Utolsó kommentek