A magyar energiapolitika értelmes és progresszív, de ha nincs pénz a megvalósítására, nem sokat ér. Ha tartósan nincsenek új beruházások, az ellátásbiztonsági gondokat is okozhat, és mindaddig, amíg Anglia is atomerőművet akar építeni, kérdéses, hogy minket választanak-e a befektetők. Varró László a Nemzetközi Energiaügynökség vezetője szerint az államnak tulajdonosként üzleti szempontokat kellene érvényesítenie az energiapiacon, a költségvetést pedig hosszú távon csak strukturális reformokkal lehet stabilizálni. Az interjút itt olvashatják.
A társadalmi igazságosság és méltányos közteherviselés szellemében alakítja át a kormány az államháztartás rendszerét, ma elfogadták a három új adót – jelentette be a nemzetgazdasági miniszter. Matolcsy György a kormány ülése után elmondta, hogy a részletekről még egyeztetnek, de a tranzakciós és a távközlési adót biztosra vehetjük, ahogy a biztosítási adót is. 30 százalékos adóteher sújthatja az energia és közüzemi cégeket. A részleteket itt olvashatják.
Erősen kérdéses, hogy teljesülhet-e a Magyarország Megújuló Energia Hasznosítási Cselekvési Tervében tett azon vállalása, mely szerint 2020-ra az energiafelhasználásban a megújulók részaránya 14,65 százalékra emelkedik - állapítja meg a GKI Gazdaságkutató Zrt. és a Tiszai Vegyi Kombinát együttműködésével készült Fenntartható Fejlődés Évkönyv 2011. A részleteket itt találják.
Vándorlás várható a hazai áramszolgáltatók között. Az MVM Partner Energiapiac Kutatási Program (EKP) 2012. második negyedévi felmérése keretében a Policy Agenda azt vizsgálta meg, hogy a hazai kis-és középvállalkozások vezetői miképpen vélekednek a liberalizált energiapiacról, és milyen szempontok alapján döntenek, amikor új szolgáltatót választanak. A kkv-vezetők a közepesnél gyengébbnek ítélik meg a versenyt a villamosenergia-kereskedők között. Erős versenyt csak szűk 9 százalékuk tapasztal és viszonylag számottevőt is csak 12 százalékuk. Ezzel szemben háromtizedük (29 százalékuk) szerint gyenge a verseny, míg 22 százalékuk szerint egyáltalán nincs ebben a gazdasági szegmensben. További 28 százalékuk pedig közepesen erős versenyt tapasztal. Értékeléseik átlaga 1–5 skálán, ahol a növekvő értékek erősebb versenyt jeleznek, mindössze 2,6, ami gyenge-közepes versenyre utal. A részleteket itt olvashatják.
Szerdán 10 forinttal csökkentette a 95-ös benzin és 6 forinttal a gázolaj nagykereskedelmi árát a Mol. A változással a benzin átlagára literenként 431 forintra csökkent, a gázolajé pedig 430 forint lett. Az olajár tovább csökken, a forint erősödése azonban egyelőre megtorpanni látszik. A múlt héten (az ünnep miatt pénteken) szintén 10 forinttal csökkent a benzin és 5 forinttal, a gázolaj ára. Tavaly ilyenkor egy liter benzin még 382 forintba került, egy liter gázolaj pedig 362 forintba.
Biciklihajtású tévét nézhetnek egy brit környezetvédő motel vendégei. A tévé a biciklizés közben keletkező, és árammá átalakított energia révén működik, így ez a legegészségesebb tévézés a világon, mivel nem tespedhet kanapén a képernyő bámulója - már ha egyedül tévézik és adást is akar látni, nem csak készüléket bekapcsolás nélkül. A módszer további előnye, hogy áramtakarékos és környezetbarát. További információkat itt találnak.
Amennyiben tetszett a bejegyzés, kövessen minket a Facebookon is!
Utolsó kommentek