800 millió eurónyi forrást szavaztak meg a tagállamok a napokban az Európai Bizottság javaslatára az európai energetikai infrastruktúra fejlesztésére. A forrásokat elsősorban a határokon átívelő, a tagállamok és európai régiók energiabiztonságát erősítő beruházásokra költhetik majd. A pénzből villamosenergia-hálózati, gázinfrastruktúra-fejlesztési, smart grid és széndioxid-szállítási projektek részesülnek. A támogatás forrását a CEF (Connecting Europe Facility) alapja biztosítja, amelyet kifejezetten a határokon átívelő fejlesztések támogatására hoztak létre.
A tagállamok 2019. január 23-án szavazták meg az Európai Bizottság javaslatát, amelynek értelmében mintegy 800 millió eurónyi uniós forrást osztanak majd szét energetikai infrastruktúra fejlesztését célzó projektek között. A most támogatásra érdemesnek talált fejlesztések között közvetlenül magyar vonatkozású beruházás nem található, de közvetve természetesen Magyarország is profitálhat majd az új infrastruktúraelemek működéséből.
A döntés során azok a projektek élveztek elsőbbséget, amelyek növelik versenyképességet, illetve az energiahálózatok biztonságos és hatékony működésének előmozdításával fokozzák az Európai Unió egészének ellátásbiztonságát, miközben hozzájárulnak a környezet- és klímavédelmi célkitűzések teljesüléséhez is.
Összesen 14 projekt támogatásáról döntöttek most a tagállamok: a forrásokból 7 villamosenergetikai, 2 okoshálózat-fejlesztési, 2 szén-dioxid határokon átnyúló szállítására vonatkozó és 3 gázipari projekt részesül. Összegszerűen nézve a villamosenergia- és okoshálózati fejlesztések 504 millió, a széndioxid-szállítást támogató kezdeményezések 9,3 millió, míg a gázágazat projektjei 286 millió eurónyi támogatásban részesülnek.
A támogatott kezdeményezések zászlóshajói a következő fejlesztések a bizottsági közlemény szerint:
• 323 millió eurónyi forrást ítéltek meg a tagállamok a Balti országok – Észtország, Lettország és Litvánia – elektromos hálózatának szinkronizálására az európai rendszerekkel. Habár a három ország továbbra is az orosz központi rendszerirányító hálózatán marad majd, a mostani fejlesztés révén lehetőségük lesz idővel átállni egy európai rendszerre vagy saját központi és /vagy országos rendszer kiépítésére is, hiszen így csatlakoznak majd a központi európai villamosenergia-hálózathoz (Continental European Network – CEN) is.
• Az okoshálózati-fejlesztések közül az Európai Unió döntése értelmében a Csehország és Szlovákia közötti határrégió infrastruktúrájának fejlesztése történik majd meg az ACON SG projektjének keretében, amelyre 91 millió eurót fordítanak majd közösségi forrásokból.
• A rotterdami kikötő széndioxid-infrastruktúrájának fejlesztésére, amely az európai széndioxid-szállító hálózat központi eleme, összesen 6,5 millió euró jut.
• A gázszektor pedig most 215 millió közös európai valutát kapott a Baltic Pipe projekt kivitelezésére, amely egy új, kétirányú tengeri gáz interkonnektor fejlesztését takarja Lengyelország és Dánia között. A fejlesztés célja a gázellátás biztonságának további növelése és kelet-közép-európai régió további integrációja a nagy európai gázpiacba.
Utolsó kommentek